BediaÖdülleri - ÇAĞLAR İŞGÖREN

ÇAĞLAR İŞGÖREN

BEDİA MUVAHHİT'E SELAM

ABİDE BİR SANATÇI... BEDİA MUVAHHİT...

İzmirli bir ailenin çocuğu olarak 1980 yılında İzmir’de doğdum ve bu şehrin uygarlık kokan havasını teneffüs ederek büyüdüm. 1999 yılında ilk defa İzmir de sahneye çıktım ve o gün bugündür İzmir’de tiyatro yaşamıma devam ediyorum. 2005 yılında Türk tiyatrosunun çok kıymetli tiyatro sanatçılarından biri olan Hocam, Haldun Dormen ile tanıştım. Birkaç yıl sonra da Sahne Tozu Tiyatrosunu resmi olarak kurdum.

Tiyatro yaşantıma İzmir de devam etmek istememin sebebi, kendimi yaşadığım şehrin bir parçası olarak görüşümdü. İzmir’in sanat tarihine birazcık da olsa aşina olan biri olarak değerlerine sahip çıkma düşüncesi beni ve arkadaşlarımı her zaman heyecanlandırmıştı. İşte tamda bu noktada Bedia Muvahhit hanımefendinin Cumhuriyet tarihimizdeki olağanüstü bir adımını İzmir’de attığını Haldun Dormen’den öğrendik. Cumhuriyetimizin Kuruluşunun ve kurtuluşunun simgesi olan İzmir de, bir kadın figürü vardı. Bedia Muvahhit. Müslüman Türk kadınının tiyatro sanatındaki öncüsü olan Bedia Muvahhit bir abide gibi dimdik duruyordu. Yedi düveli dize getirerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve Türk gençliğine emanet eden, büyük deha Mustafa Kemal Atatürk, bir gecede Müslüman Türk kadınının sahneye çıkmasını, yeni bir devrin açılmasını İzmir’de sağlamıştı. Atatürk’ün davet edildiği oyunda Muvahhit beyin eşi Bedia hanımı da görmek istemesi başlatmıştı her şeyi. Bedia hanım kadının gücünü ve kararlılığını bir gecede oyuna hazırlanarak göstermişti. Hem bir gecede ceza kanunu oyununa hazırlanmış hem de oyunu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün karşısında oynamıştı. İşte Bedia Muvahhit’in bu başarısından sonra da Türkiye Cumhuriyetindeki tüm Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkabilmesinin yolu açılmıştı.

Uygarlaşmamızın adımlarından birini atan Bedia hanımın İzmir’de sahneye çıkışı sanat tarihimizin tozlu sayfalarında kalmamalıydı. Bugün dokuzuncusunu düzenlediğimiz Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’ni yapmaktan gurur ve şeref duyuyoruz. Bedia Muvahhit’in adıyla yücelen ödül törenini emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Nice Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri gecesini hep birlikte yaşamak dileğiyle deyip kendisini bir kez daha tüm tiyatro ekibimle hasret ve saygıyla anıyoruz.